Hoş Geldin, Mühendis!

Tüm mühendislerin ve mühendis adaylarının yer aldığı forum sayfamıza kayıt olmalısınız. Kayıt olduktan sonra tüm ders notlarına, teknik dokümanlara erişim sağlayabilecek, sorularınızı sorup cevaplar verebileceksiniz. Sitemiz tamamiyle ücretsiz olmakla birlikte Mühendis Puanı sistemi uygulamaktadır.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Premium Abonelik 📢

Premium abonelik ile sitemizi reklamsız gezebilir, dosyaları sınırsızca indirebilirsiniz.

Daha Fazlası

[Muhendisiz.NET] Tekrar Sizlerleyiz! 🎭

Mühendisiz.NET sitesi forum ve blog sayfası olarak tekrar yayın hayatına başladı. 🤩 Sizlerde forum sayfamıza üye olabilir ve mühendis topluluğumuza katılabilirsiniz.

Daha Fazlası

Mühendis Puanı Sistemi🏆

Bilgi paylaştıkça çoğalır felsefesini benimsemiş olmamız nedeniyle Mühendis Puanı sistemini uygulamaya aldık. Dökümanları indirebilmek için bazı paylaşımlarda bulunmalısınız. 📨

Daha Fazlası
  • Dosya indirebilmek için 2 Mühendis Puanına ihtiyacınız var. Konuya yorum atarak 1 MP Not paylaşarak 6 MP kazanırsınız.
    Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. (Mühendislik Puanı (MP) Nedir?)
  • Mühendis Puanı kazanmaya vakti olmayanlar için ücretli premium üyelik sistemi aktif edilmiştir.
    (Premium Üyelik SATIN AL)

Kirkbir kullanıcısının son içeriği

1. K

180106 atık kodu h numarası?

Atık kodlarını lisanslı firmaya verirken H kodlarını ya da bertaraf veya geri kazanım yöntemlerini sorarak eçbs üzerinden talep oluşturuyoruz. Benim naçizane fikrim 18 01 06 atık kodu tıbbi atık olduğundan dolayı H9 olarak seçebilirsiniz. Yine de vereceğiniz lisanslı firmadan öğrenmenizde fayda...
  2. K

Vardiya Değişiklik Formu Nasıl Oluşturulur?

1- Eğer günü birlik veya geçici personel istekli bir değişiklik olacak ise. İç yazışma prosedürü uygularsınız. Yani A vardiya x kişi, B vardiya y kişi ile yer değişecekse, bunun sebebini kendi el yazısı ile dilekçe ile size arz eder değişecek kişilerin imzası alınır sizde onay imzanızı ataraktan...
  3. K

ÇED Muafiyeti Geçerliği

GEÇİCİ MADDE 3 – (1) 23/6/1997 tarihinden önce kamu yatırım programına alınmış olup, 29/5/2013 tarihi itibariyle üretim veya işletmeye başlamış olan projeler ile bunların gerçekleştirilmesi için zorunlu olan yapı ve tesisler Çevresel Etki Değerlendirmesi kapsamı dışındadır. Bu tarih itibari...
  4. K

Atık Ara Depolama Tesisleri Bir Sınırlaması Var mı?

Atık ara depolama tesisleri tebliğine baktıysanız atık kodları ile ilgili sınırlama yok lakin diğer yönetmeliklerde olacak kısıtlamalardan söz etmektedir. Sonra Atık yağların yönetimi yönetmeliği ikinci Bölüm Madde 5 h bendinde ;,
  5. K

ECBS Sisteminde Hala üstümde firma var ne yapabilirim?

Entegre Çevre Bilgi Sistemi (EÇBS Giriş) üzerinden firmaları kontrol edebilirsiniz. Üstünüzde firma var ise, buradan kaldırabilirsiniz. Gelen maillerin içeriği önemli. Örneğin Atıksu Bilgi Sistemi'nden geliyor olabilir. Oraya kayıt olurken sizin mail adresiniz verilmiştir, şu aralar sürekli mail...
  6. K

İSG sınavına kaç kez girilebilir?

Eskiden 6 kere girme hakkı (3 yıl) tanıyorlardı. Sonra kaldırdılar. Sınırsız giriliyor. Kazanana kadar girme hakkınız var.
  7. K

Atık yönetimi atık ayrıştırma nasıl yapılır?

Çalıştığınız kuruma bu plastik bardakların evsel atık olmadığını söyleyin ve çevre eğitimlerinde bu konuya değinebilirsiniz. Su içilen plastik bardakları ayrı toplayarak ambalaj atığı olarak lisanslı firmalara verebilirsiniz. Hatta plastik bardak yerine çalışanlar plastik şişeler getirebilir. Bu...
  8. K

İmza atılan ÇED Raporu ve Proje Tanıtım Dosyası giriş ve imza sayfaları temini

Artık çed yeterlikte yer alan meslek grupları ÇED Raporu ve PTD imzalamak için e - imza kullanıyor demişsiniz fakat bu uygulama 2013 yılı itibariyle yapılıyor zaten. Yeni bir uygulama olmadığı gibi mobil imza da kullanabiliyorsunuz. ÇED Yeterlik almak için ise ÇED Yeterlik Belgesi Tebliği...
  9. K

Çöktürme havuzlarında kısa devre ne zaman meydana gelir ?

Son çökeltim havuzun dönen göbek var elektrik bağlantısının gittiği yer de orada elektrik kömür fırçası var vidanın hemen altında orası aşınmış yada kırılmış olabilir genelde oradan olu vidaya elektik gelirse kısa devre yapar genelde.... o noktayı kontrol edin Köprü gövdesinde elektrik kaçağı var...
  10. K

Tıbbi atık araçlarında boş turuncu levha zorunlu mu?

dökme ve tanker taşımacılığında turuncu plakalar yazılı olmak zorundadır.
  11. K

Atık Madeni Yağ Geri Kazanım Tesisleri Hangi Atık Kodu ile?

Daha önce bir tesisim den 07 07 04* ( Diğer organik çözücüler, yıkama sıvıları ve ana çözeltiler )atık kodu ile çıkış yapmıştım. Uygun olacağını düşünüyorum, yinede bağlı olduğunuz ilin İl Müdürlüğünden görüş almanızı tavsiye ederim.
  12. K

Arıtma Su Tesisi Yetki Şartları Nelerdir?

23 Mayıs 2019 tarihinde yayımlanan bir tebliğ var. Bu tebliğe göre her tesis A-B-C-D şeklinde sınıflandırıldı. Tesisin sınıflandırmasına göre de personel çalıştırması gerekecek. İlgili personelin 23 Mayıs 2022 tarihine kadar çalışmaya başlaması lazım tesislerde. Tebliğ şu: Mevzuat Bilgi Sistemi
  13. K

Teknik uygunluk raporu için yapılması gerekenler.

- Atık ambalaj sistemine giriş yaptığınıza dair İl Müdürlüğü Onay Yazısı - Kütle Denge Tablosu, fire olarak belirtilen atıklara ait belgeler (fatura, irsaliye vb.) - Tesis genel görünüşü, depolama alanları, toplama araçları vb. fotoğraflar - Eğitim Planı (Plan yoksa denetime geldiklerinde ceza...
  14. K

Türkiye'de denetim eksikliği neden var?

- Yönetmeliklerin uygulanamaması: Başlıca problem buradan kaynaklanıyor. Yurt dışında gördükleri bir yönetmeliği Türkiye'ye uygulamaya kalktıklarında problem çıkıyor. Çünkü uygulamak için bu yönetmeliği uyarlamak lazım. Ancak bizler direkt kopyala/yapıştır yapıp sonrasında sanayicinin bu...
  15. K

Kükürtü Sudan Nasıl Arındırabiliriz?

Suyunuzda analiz yaptırdınız mı? Analiz sonucuna göre tam bir reçete uygulanabilir. Suyunuzu ağzı açık hacmi belli (yarıdan kesilmiş 5 L. bir pet şişe olabilir) bir kapta en az 2 saat bekletin. Sonrasında kükürt bakın. Hala varsa bekletme süresini artırın. Akabinde aktif karbon tankından...