Hoş Geldin, Mühendis!

Tüm mühendislerin ve mühendis adaylarının yer aldığı forum sayfamıza kayıt olmalısınız. Kayıt olduktan sonra tüm ders notlarına, teknik dokümanlara erişim sağlayabilecek, sorularınızı sorup cevaplar verebileceksiniz. Sitemiz tamamiyle ücretsiz olmakla birlikte Mühendis Puanı sistemi uygulamaktadır.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Premium Abonelik 📢

Premium abonelik ile sitemizi reklamsız gezebilir, dosyaları sınırsızca indirebilirsiniz.

Daha Fazlası

[Muhendisiz.NET] Tekrar Sizlerleyiz! 🎭

Mühendisiz.NET sitesi forum ve blog sayfası olarak tekrar yayın hayatına başladı. 🤩 Sizlerde forum sayfamıza üye olabilir ve mühendis topluluğumuza katılabilirsiniz.

Daha Fazlası

Mühendis Puanı Sistemi🏆

Bilgi paylaştıkça çoğalır felsefesini benimsemiş olmamız nedeniyle Mühendis Puanı sistemini uygulamaya aldık. Dökümanları indirebilmek için bazı paylaşımlarda bulunmalısınız. 📨

Daha Fazlası
  • Dosya indirebilmek için 2 Mühendis Puanına ihtiyacınız var. Konuya yorum atarak 1 MP Not paylaşarak 6 MP kazanırsınız.
    Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. (Mühendislik Puanı (MP) Nedir?)
  • Mühendis Puanı kazanmaya vakti olmayanlar için ücretli premium üyelik sistemi aktif edilmiştir.
    (Premium Üyelik SATIN AL)

Office 365'e Eklenen uygulamayı kaldırma

turkmedia

Moderatör
Mühendis Puanı
1,612
Merhaba,

Bildiginiz üzere O365 tarafına XML olarak uygulama yükleyebiliyoruz bazı durumlarda yanlış bir

uygulamayı yüklemiş ve kaldırmayı isteyebiliriz. Bu konuda Microsoft dahil hiç bir çözüm önerisi yok.

Yaşadıgım problem ve çözüm önerim;

1.Tane uygulama kullanıyorum (Veri Sınıflama) bu uygulamanın O365 için bir eklentisi var kullanıcılar web browserden mail yollarken dahi sınıflama yapmaya yarayan bir eklenti, bu eklenti on prime de olan veri sınıflama sunucusu ile haberleşen bir mimariye sahip yanlışlıkla bu eklentiyi publish ettim ve artık devreye girdi.

Sonrasında on prime de olan sunucudaki baglantı dışarıya açık olmadığı için bu eklenti kullanıcıların mail atmasını engellemeye başladı.

Microsoft'a sordum , araştırdım , case açtım ama çare bulamadım.

Çözüm basit ama telaş anında düşünmek hayata geçirmek bir hayli zor oluyor.

Çözüm;

Powershell ile O365'e baglandım.

1. Get-MailBox yazıp enter'a bastım.
2. Karşıma bütün mail boxlar geldi sonra ">" ile bu çıktıları bir tane .txt dosyasının içine yazdırdım.
3.O365 de uygulama silmek için normalde yandaki komutu kullanıyorum " Remove-App -Identity <Buraya uygulamanın GUID bilgisini giriyorum> -Mailbox fatih"
4. 500 kullanıcının oldugu bir yapıda tek tek silmek tabiki çok zor o yüzden foreach döngüsü kullanıyorum
Bu şekilde 1 tane degişken tanımladım $degisken = Remove-App -Identity <UygulamaGUID> -Mailbox $kullanicilar
5.
Bu satirda da tüm kullanıcıları 1 tane txt dosyasının içine atıp sonra degişken olarak tanımlıyorum $kullanicilar= Get-Content mailkutulari.txt
6.
Son olarak bu komutu çalıştırınca txt içindeki tüm kullanıcılardan gidip ilgili uygulamayı siliyor olacak.
$degisken | % { $kullanicilar() }

Son kaynaklar