Ekran Kartı

Sparkle ‘dan Akıllı Soğutucu

Nvidia’nın ayrıcalıklı ortaklarından birisi olan Sparkle’ın, hızaşırtma odaklı Calibre serisi modellerinde konumlandırdığı hem güncellendi hem de akıllandı.

Genel anlamda selefi ‘Dual Fly’ ile aynı tasarıma sahip olan modelin selefinden ayrıldığı en önemli nokta ise akıllı olması. Zaten bu sebeple de modelin isimlendirmesi ‘Intelligent Dual Fly’ şeklinde gerçekleşmiş durumda. Yeni soğutucunun aklından kastımız ise, selefinin aksine fanların yönünü gerekli görülen yerlere doğru otomatik biçimde çevirebiliyor olmasında yatıyor. İlk modelde yer alan soğutucu açısının elle ayarlanabilmesi özelliği yerini otomatiğe bırakırken, yeni sistemde soğutucu karar verme aşamasında Sparkle’ın GBOX olarak isimlenen grafik çekirdeğinin ısısını, fan hızını ve voltaj değerlerini gösteren donanım bileşeninden yararlanıyor.

Dahilinde çift fan barındıran ve bakırdan termal bir tabanla gelen modelde, 3 adet ısı borusu ve 0.2mm kalınlığında soğutucu kanatları yer alıyor. Bu akıllı dahili motorun en güzel yanlarından bir diğeri ise, devre kartındaki 4 iğneği güç bağlantısından yararlanacak olması sayesinde ekstra bir güce gereksinim duymayacak olması. Tabii ki aynı selefinde olduğu üzere yeni modelde sadece çekirdeği soğutmakla yetinmeyip kasa içindeki hava akımını da düzenleme becerisine sahip olacak. Sparkle’ın bu yeni soğutucusunun güçlendireceği yeni Calibre’leri ne zaman tüketicilerle buluşturacağı ise henüz kesinlik kazanmış değil. 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir