Soğutma Tekniği

Soğutma Kulelerinde Enerji Verimliliği

Soğutma kuleleri genel olarak su soğutmalı chillerler de ve endüstriyel tesislerde proseslerde soğutma gereken noktalarda kullanılmaktadır. Soğutma kulesine gönderilen soğutma suyu burada havayla maksimum temas edecek şekilde püskürtülür. Böylece ısı transferi arttırılır. Kule fanı suyun üzerine hava üfleyerek buharlaşmayı arttırır. Soğuyan su kulenin altında birikir. Buradan da pompalar vasıtasıyla kullanım noktasına iletilir.

Soğutma kulesi fanlarının kontrolü, genelde on-off, kademeli motor kullanımı veya fan kanat açısının değiştirilmesi şeklinde yapılmaktadır. Kademeli motorların kullanıldığı sistemlerde ani ihtiyaç değişimlerinde sıkıntı yaşanabilmektedir. Fan kanat açısının değiştirilmesi ile daha hassas bir sıcaklık kontrolü sağlansa da, fanların kanat açısının değiştirilebilmesi için gerekli olan sistem oldukça pahalıdır ve sürekli olarak bakım gerektirir. On-off kontrol ise çok hücreli soğutma kulelerinde verimli olabilir. Tek hücreli soğutma kulelerinde bu yöntem pek kullanılmaz. On-off kontrol yönteminde motor çok sık olarak devreye girip çıkamayacağı için çok geniş bir sıcaklık aralığında kontrol yapılabilir.

sogutma-kulesi

Yukarıda bahsedilen fan kontrol sistemleri yerine frekans invertörü kullanılarak hem daha etkin bir kontrol sağlanabilir hem de enerji tasarrufu elde edilebilir. Frekans invertörü ile soğutma suyu fanı direkt olarak kondenser suyu sıcaklığına göre kontrol edilir. Frekans invertörü fan hızını tam olarak ihtiyaç duyulan soğutma miktarına göre ayarlar. Soğutma kulesinde, fanın harcadığı enerji, hızın kübü ile orantılı olduğundan, motor hızındaki küçük düşüşler ile kayda değer enerji tasarrufu elde edilebilir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta fan hızının belli bir değerin altına düşmesi halinde fan suyu soğutamayabilir. Bu yüzden frekans invertörü ile fanın çalışma hızının alt sınırları belirlenmelidir.

Soğutma kulesi fan ve pompalarında yüksek verimli motor uygulaması

  • EFF3 motorlar EFF1 sınıfı motorlara göre %2-%6 daha verimlidir.
  • Motorun ömrü boyunca toplam maliyetinin yaklaşık%90’ı enerji olduğu düşünülürse tasarruf miktarı küçümsenmemelidir.

Soğutma kulesi fan ve pompalarında değişken hız sürücü (DHS) uygulaması:

  • %50’ye varan enerji tasarrufu

Soğutma kulesinin modernizasyonu

  • Modern soğutma kuleleri, bağlı bulundukları soğutucu performansını %20 arttırırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.