Soğutma Tekniği

Noctau – NH-D14 işlemci Soğutucusu

Noctua, Tayvan’lı uzmanı Kolink International Corporation ile Avusturya Rascom Computer Distribution Ges.mbH ortaklığı sonucunda ortaya çıkan ve üst-uç soğutma bileşenleri ile piyasada yaklaşık on yıldır iddiasını sürdüren bir marka. Özellikle sessiz fanlar konusunda ilginç tasarımlara imza atan Noctua’nın NH-D14 modeli işlemci soğutucunu yakın markaja alıyoruz.

Not: Dünya çapındaki kaliteli markaları Türkiye’ye getiren, ancak inceleme için ürün göndermekte “bir hayli zorlanan” pek çok Türk distribütörün aksine, 3 ve 2 adet fanı Avusturya’dan 10 gün içinde elimize ulaştıran Jakob Dellinger’a gösterdiği yakın ilgi için teşekkür ederiz.

 

Noctua NH D14 İncelemesi

Ürün Özellikleri

 • Firma: Noctua
 • Marka: Noctua
 • Model: NH-D14
 • Fiyat: 75 Avro
 • İşlemci Uyumu: Intel LGA 775-1156-1366, AMD 939-940-AM2+-AM3
 • Gövde Yapısı: Nikel kaplı bakır taban, alüminyum gövde
 • Isı Borusu: 6 x nikel kaplı bakır ısı borusu
 • ölçüleri: 160 x 140 x 158 mm
 • Soğutucu Yüzey Alanı: 12.020 cm²
 • Ağırlık: 1240 gr
 • Fan Ölçüleri: 120 x 25 mm ve 140 x 25 mm
 • Giriş Voltajı: 12 V
 • Bağlantı Tipi: 3 pin
 • Fan Devri: 120 mm- 1300 RPM 140 mm-1200 RPM
 • Fan Gürültüsü: 120 mm- 19.8 dBA 140 mm-19.6 dBA
 • Fan Tipi: SSO Bearing
 • Fan Işıklandırması: Bulunmuyor
 • Fan Ömrü: 150.000 saat

Noctua’nın NH-U9 ve NH-U12 modellerinden sonra kullanıcıların beğenisine sunduğu NH-D14, 160 x 140 x 158 mm ebatlarında ve alışılageldiğimiz tasarımların hayli dışında aykırı bir işlemci soğutucusu. 1240 gr (fanlar dahil) ağırlığa ve çift gövdeye sahip soğutucunun serinletilmesi için iki adet fan kullanılmış.

Noctua NH D14 İncelemesi

NH-D14’ün iki adet kule tipi soğutucu gövdesi ve gövdelerin üzerine yerleştirimiş 120 / 140 mm’lik fanları:

Noctua NH D14 İncelemesi

Tavanda, her iki gövdeyi “U” şeklinde dolaşan 6 adet ısı borusunun bitim noktaları bulunuyor.

Noctua NH D14 İncelemesi

Fanların soğutucunun gövdesine tutturulmasında, daha önce de pek çok işlemci soğutucusunda gördüğümüz çelik tel yöntemi kullanılmış. Ancak Noctua’nın bu tellerin yerinden kolay çıkarılması ve yerlerine kolay takılması için tellerin orta kısımlarında parmak girecek bir boşluk bıraktığını görüyoruz. Buradaki ergonominin nedenine Montaj kısmında değineceğiz.

Noctua NH D14 İncelemesi

Fanlar çıkarıldıktan sonra ortaya çıkan çift gövdeli NH-D14:

Noctua NH D14 İncelemesi IMG 9064.JPG 600

Aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi taban, soğutucu gövdelerin tam ortasına yerleştirilmemiş. NH-D14 monte edildikten sonra gövdenin üzerindeki fan, anakartın bellek yuvalarının üzerini bir miktar işgal ediyor. Bu işgalin minimum seviyede tutulması için bu asimetrik tasarım soğutucuya yardımcı oluyor. Böylece NH-D14’ün uyumluluk yelpazesi genişliyor.

Noctua NH D14 İncelemesi

NH-D14, yüksekliği maksimum 43 mm olan bellek soğutucularıyla sıcak temasta bulunmuyor. Bu yükseklik aynı zamanda anakart üzerindeki pasif soğutucuların yükseliği için de geçerli. Ayrıca öndeki NF-P12 fanın konumu bir miktar kaydırılabiliyor; böylece fanı yukarı kaydırarak bir yerleri engelleme olasılığını daha da azaltabilirsiniz.

Noctua NH D14 İncelemesi nh d14 measurements 1

Soğutucunun her bir gövdesi 42 adet ince alüminyum yapraktan oluşuyor. Toplamdaki 84 yaprak ise, bir işlemci soğutucusu için hatırı sayılır bir rakam:

Noctua NH D14 İncelemesi

Fanla soğutucu yüzeylerinin temas ederek istenmeyen gürültüler çıkarmasını engelleyen silikon destek parçaları gerçekten çok kaliteli ve bir o kadar yumuşak. NH-D14’ün fan monte edilen her iki yüzeyinde toplam 8 adet bu silikon takviyelerden kullanılmış.

Noctua NH D14 İncelemesi

NH-D14’ün gövdesini oluşturan alüminyum yaprakların kenarları, ısının sağlıklı bir şekilde dağıtılmasını sağlamak amacı ile yukarıdan aşağıya 20 sıra şekilde üçgen şekillerden imal edilmiş.

Noctua NH D14 İncelemesi

Biraz daha yakından bakınca, üçgen yapıların tepe noktalarının yuvarlatılmış olduğunu görüyoruz. Bu tasarımın performansa ne kadar katkı sağladığını ancak yapacağımız testlerden sonra görebiliriz.

Noctua NH D14 İncelemesi

Soğutucunun alt kısmı, gövdesi gibi ihtişamlı:

Noctua NH D14 İncelemesi

Her biri 6 mm kalınlığındaki bakır ısı boruları kararmaya karşı nikelle kaplanmış. Soğutucunun her iki gövdesini boydan boya dolaşan tek parça halindeki ısı boruları da tabana kaynaklanmış halde.

Noctua NH D14 İncelemesi

HDT ya da DCC olarak bildiğimiz ve kullanıldığı soğutucularda peformansa büyük katkılar sağlayan direkt temaslı ısı borulu taban teknolojisini, ürettiği soğutucuların tabanlarında tercih etmeyen Noctua klasik taban tasarımında ısrarlı görünüyor. Soğutucunun bakır tabanı ısı borularında olduğu gibi nikelle kaplanmış.

Noctua NH D14 İncelemesi

NH-D14’ün taban yüzeyi yol canavarının görüntüsünü yansıtmıyor. Ancak bu durumun bir açıklaması var. Noctua, yüksek viskoziteli güncel termal macunlarla düzgün yüzeyli tabanlarda ısı tranferinin dengesiz olduğunu ve ürettiği soğutucuların taban yüzeylerine özellikle mikro kanallar açtığını söylüyor. Bu kanallar da termal macunla doldurulup olası hava ceplerini azaltarak daha sağlıklı ısı iletimi sağlanıyormuş.

Noctua NH D14 İncelemesi

Aslında başlı başına inceleme konusu olabilecek fanlar hakkında şu an yüzeysel bilgiler vermekle yetiniyoruz. Bir sonraki Noctua soğutucu incelemesinde bize örnek olarak gelen iki fan hakkında tam detaya gireceğiz. Soğutucunun üzerinde yer alan NF-P14 kodlu 140 mm fan 1.2 watt ve 0.1 A tüketime sahip. 1200 RPM dönüş hızıyla saatte 110.3 m³ havayı sirküle ederken ortalama 19.6 dBA’lık gürültü değeri üretiyor.

Noctua NH D14 İncelemesi

NF-P12 model 120 mm’lik fan ise 1.08w ve 0.09A tüketim değeriyle 1300 RPM hızında dönüyor. Saatte 92.3 m³ havayı sirküle ederken ürettiği gürültü değeri ise 19.8 dBA.

Noctua NH D14 İncelemesi

Her iki fan SSO (Self-Stabilising Oil-Pressure – Kendiliğinden Stabilize Olan Yağ Basınçlı) Bearing yatağa sahip. SSO Bearing’de, eksenin dönme hareketi sırasında yataktaki özel bir yağda basınç oluşturuyor. Bu basınç da eksende merkezlenip, ekseni stabilize ediyor. Fluid-bearing’ler de bir zamanlar aynı prensibi kullanıyordu, sabit disklerde fluid-bearing kullanımı şu an var. Ancak Noctua bu SSO yatakta ekstra bir mıknatıs kullanmış. Mıknatıs fanın ilk çalışma anından itibaren stabilize olmasını sağlıyor. Böylece fanın ömrünü uzatıp sesi azaltıyor.

Fanlar Noctua tarafından geliştirilmiş özel bir kanat yapısına sahip. 7 yerine daha sık yerleştirilmiş 9 kanatlı tasarım kullanan Noctua bu sayede statik basıncı artırdığını söylüyor. Ancak prensipte kanat sayısını artırınca ses de doğal olarak artacaktır. Ortaya çıkan bu ekstra sesi azaltmak için de kanat üzerine “Girdap Kontrol Çentikleri”ni açmışlar. Bu çentikler havanın giriş ve çıkışı arasındaki geçişi yumuşatıyor.

Noctua NH D14 İncelemesi

Çentiklerin bir görevi daha var. Dikkat ederseniz çentikler her fan kanadında farklı konumlarda açılmış. Böylece, havanın akışı sırasında oluşan girdaplar dağıtılarak daha ufak girdaplara bölünüyor. Etkisi, sesin daha geniş bir frekans aralığına yayılması. Böylece “normal” fanlarda duyduğumuz, dar bir frekans aralığında rahatsız edici ses yerine, geniş frekans aralığında daha az rahatsız edici ses amaçlanıyor.

Noctua, her iki fanın soğutucu üzerine montajında ilginç bir yönteme başvurmuş.

Noctua NH D14 İncelemesi

Daha önce incelediğimiz AeroCool DDC-C1200 ve ZEROtherm ZEN FZ-120 gibi işlemci soğutucularında fanlar soğutucu üzerine çelik teller sayesinde sabitleniyordu. Elbette tellerin kıvrık uçları fanın vida yuvalarına takılarak. Ancak Noctua çok basit ama bir bir o kadar etkili bir girişimle fanın vida deliklerine taktığı küçük plastik aparatlar sayesinde telleri sabitlemeyi başarmış.

Noctua NH D14 İncelemesi

Kutu İçeriği

Noctua NH D14 İncelemesi IMG 9035.JPG 600

Noctua NH-D14’ün kutu içeriğinde şunlar bulunuyor:

– Kullanım kılavuzu

– Intel / AMD montaj aparatları

– Montaj için gerekli vida/plastik somun grubu

– Termal macun

– 4 adet fan montaj lastiği

– 4 adet fan montaj vidası

– Yıldız tornavida

– 12V/5V çevirici ve çoklayıcı kablolar

Noctua NH D14 İncelemesi

 

1 2 3Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.