Soğutma Tekniği

Klima Neden Soğutmaz? Klima Arızaları

Yaz aylarının gelmesi ve Mayıs ayında rekor sıcaklıkları görmemiz ile klima ihtiyacı hızlı bir şekilde artış gösterdi. Özellikle Akdeniz bölgesinde bunaltıcı sıcaklar klimaların çok daha fazla çalışmasına ve bir çok klimanın arızalanmasına neden oldu.

Klima bir beyaz eşya olmakla birlikte montajı doğru yapıldığında en az sorun çıkaran beyaz eşyadır. Klima taleplerinin çok olduğu yaz aylarında klima montaj ekipleri gece yarısına kadar çalıştığı ve aralıksız klima montajı yaptıkları için her eve aynı özeni gösterememektedirler. Bu nedenle bazı klimalar daha montajı yapılırken hatalı montaj yapılmakta ve çok kısa sürede soğutma yapmayarak arıza moduna geçmektedir.

Klimanız montajdan hemen sonra soğutmuyor ise servisi çağırıp bakmalarını isteyebilirsiniz. Eğer önceki yıllarda aldığınız bir klima ise servis çağırmadan önce aşağıdaki adımları yapmalısınız.

1. Klima Çalışma Modunu Kontrol Edin

Kış aylarında klima kullanan kişiler genelde yaz aylarına geçiş yapıldığında klimayı ısıtma modunda unutabilmektedir. Bu nedenle klimanızın soğutma modunda olduğundan emin olun.

2. Kapı ve Pencereleri Kapatın

Havaların çok sıcak olması nedeniyle kapı ve pencerelerin aralık olması bile odanızın yeterli miktarda soğumamasına neden olacaktır. Bu nedenle klima olan odanızın kapı ve pencerelerini mümkün olduğunca kapalı tutun.

3. Filtreleri Temizleyin

Klimanızın hava filtrelerini her mevsim temizleyin. Tıkanan filtrelerden hava geçemeyeceği için soğutma yapılamaz bir durumda kalabilirsiniz. Elinizi klimanın hava üflediği kısma koyduğunuzda 8°C – 12°C civarında soğuk hava hissetmelisiniz.

4. Odada Isıtma Cihazları Bulundurmayın

Oda içerisinde ısı yayan cihazlar / ısıtıcılar var ise bunları kapatın veya odadan çıkarın.

Yukarıda saydığımız tüm maddeleri uyguladığınızda klima hala soğutmuyor ise işi uzmanına bırakma zamanınız gelmiştir. Bir servis çağırmanızı öneririz. Genel klima arızalarının nedenleri aşağıdaki gibidir.

1. Soğutma Gazı / Klima Gazı

Klimanızdaki soğutucu akışkan dediğimiz soğutma gazı eksilmiştir ve bu nedenle soğutma yapmıyordur. Genelde bakır boru bağlantılarından kaçak olduğu gibi bakır borulardaki çatlak ve delikler de soğutucu gazın kaçmasına neden olabilmektedir. Gerekli tamir yapılarak soğutucu akışkan doldurulmalıdır.

2. Kompresör Arızası

Klimalardan en önemli elaman kompresördür ve genelde kompresör arızaları karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda tamir imkanı çok olmamakla birlikte kompresör değişimi yapılmaktadır.

3. Fan Arızası

İç ünite veya dış ünitelerin fanında arıza meydana gelmiş olabilir. Gerekli müdahale yapılarak onarım veya fan değişimi ile sorun çözülmektedir.

4. Kart / Kumanda / Elektronik Arıza

Klimalar elektronik cihazlar oldukları için kart arızası, kumanda arızası ve diğer elektronik arızalar gibi pek çok nedenden dolayı klima çalışmayabilmektedir. Gereken kontroller yapılarak klima tekrar çalışır duruma getirilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.