Enerji

Güneş Enerjisi ile Damıtma

GÜNEŞ ENERJİSİ İLE DAMITMA

Güneş enerjisi ile damıtmaDeniz suyundan tatlı üretiminde faydalanılan konvansiyel sistemlerin enerji işletme maliyetlerinin yüksek oluşu, hava kirliliğine yol açmaları, pahalı ve hassas cihazlar kullanma zorunluluğu gibi olumsuz yönleri vardır. Deniz suyunun içilebilir hale getirilmesinde güneş enerjisinin kullanılması yukarıda sayılan olumsuzlukları ortadan kaldırmaktadır. Deniz suyundan tatlı su üretiminde iki temel yöntem kullanılmaktadır. Bunlardan birincisi suyu çözeltiden ayıran buharlaştırma, dondurma, kristalleşme ve filtreleme, ikincisi ise suyu çözeltiden ayıran elektrodiyaliz, ekstraksiyon, iyon değişimi ve difüzyon sistemleridir.

ile suyun damıtılmasında yaygın olarak kullanılan basit sera tipi damıtıcıda tuzlu suyun bulunduğu bölüm güneş ışığının absorplaması için tabanı siyaha boyanır. Üstte ise hava sızdırmaz geçirgen bir kapak mevcuttur. Cam kapak, toplama kanalına doğru eğimlidir. Cam kapaktan geçen güneş ışınları, su ve siyah tabaka tarafından yutulur. Bu enerji, tabandaki tuzlu suyu ısıtır ve bir kısım tuzlu buharlaşmasına neden olur. Su yüzeyine yakın yerlerde nem artar, dolayısıyla kapalı sistemde konveksiyon akımları oluşur. Daha ılık nemli hava, daha soğuk cama doğru yükselir, burada su buharının bir kısmı cam yüzeyinde yoğuşur, aşağıya doğru kayarak toplama kabına damlar ve temiz su alınır. Damıtıcıdaki soğuk su güneş radyasyonuna bağlı olarak ısınır. Su sıcaklığı yükseldikçe hızlanır. Öğleden sonra maksimum değere ulaşarak, su sıcaklığı taban sıcaklığına eşit oluncaya kadar devam eder. Damıtma gün boyunca yavaş yavaş ilerlemesine rağmen, güneş batımından sonra (çevre sıcaklığının düşmesine bağlı olarak cam sıcaklığının da düşmesiyle) artar. Suda depolanmış ısı gece boyunca damıtma işleminin devamına sebep olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.