Hoş Geldin, Mühendis!

Tüm mühendislerin ve mühendis adaylarının yer aldığı forum sayfamıza kayıt olmalısınız. Kayıt olduktan sonra tüm ders notlarına, teknik dokümanlara erişim sağlayabilecek, sorularınızı sorup cevaplar verebileceksiniz. Sitemiz tamamiyle ücretsiz olmakla birlikte Mühendis Puanı sistemi uygulamaktadır.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Premium Abonelik 📢

Premium abonelik ile sitemizi reklamsız gezebilir, dosyaları sınırsızca indirebilirsiniz.

Daha Fazlası

[Muhendisiz.NET] Tekrar Sizlerleyiz! 🎭

Mühendisiz.NET sitesi forum ve blog sayfası olarak tekrar yayın hayatına başladı. 🤩 Sizlerde forum sayfamıza üye olabilir ve mühendis topluluğumuza katılabilirsiniz.

Daha Fazlası

Mühendis Puanı Sistemi🏆

Bilgi paylaştıkça çoğalır felsefesini benimsemiş olmamız nedeniyle Mühendis Puanı sistemini uygulamaya aldık. Dökümanları indirebilmek için bazı paylaşımlarda bulunmalısınız. 📨

Daha Fazlası
  • Dosya indirebilmek için 2 Mühendis Puanına ihtiyacınız var. Konuya yorum atarak 1 MP Not paylaşarak 6 MP kazanırsınız.
    Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. (Mühendislik Puanı (MP) Nedir?)
  • Mühendis Puanı kazanmaya vakti olmayanlar için ücretli premium üyelik sistemi aktif edilmiştir.
    (Premium Üyelik SATIN AL)

Uçtan Uca Şifreleme (E2EE) Nedir ve Nasıl Çalışır?

turkmedia

Moderatör
Katılım
8 Ara 2022
Mesajlar
407
Mühendis Puanı
902
Biriyle kişisel uygulamalar veya sosyal medya mesajları alışverişinde bulunuyorsanız, bu mesajların kişisel kalmasını tercih edersiniz. Bunun için ise uçtan uca şifreleme geliştirilmiştir ancak bu teknoloji her uygulama için geçerli olmayabilir.

uçtan uca şifrelemeKişisel güvenliğinizi artırmanın ideal yollarından biri olan uçtan uca şifreleme ile sık kullandığınız uygulamalardaki mesajlaşmalarınızı sadece siz ve gönderdiğiniz kişi görebilecek şekilde şifreleyebilirsiniz.

Uçtan uca şifreleme (End-to-end-encryptie) ile gönderilen mesajlar, fotoğraflar, videolar, belgeler ve aramalar göndericiden alıcıya şifrelenir. Böylece yalnızca sizin ve iletişim kurduğunuz kişinin mesajları okumasına, dinlemesine veya oynatmasına izin verilir. Tüm verileriniz 3. kişiler tarafından erişilemediği için geçerli olan uygulama konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Peki, uçtan uca şifreleme tam olarak nedir ve hangi mesajlaşma servisleriyle kullanılabilir? Gelin tüm sorularınızın cevaplarını bulabileceğiniz uçtan uca şifreleme rehberimize birlikte göz atalım.

Uçtan Uca Şifreleme Nedir?​

E2EE olarak da bilinen uçtan uca şifreleme, mesajları yalnızca gönderen ve alıcı tarafından çözülebilecek şekilde şifreleme işlemidir. Bu hem gönderici hem de alıcı için gerçekleşir. Bir mesaj, gönderenin cihazında şifrelenir. Daha sonra okunamaz bir biçimde alıcının cihazına gönderilir ve cihaz şifresini çözer. Sistem mesajları deşifre eder, örneğin WhatsApp aracılığıyla gelen mesajları görürsünüz. Ancak bu sadece size özel bir görünürlük sağlar.

Uçtan Uca Şifreleme Nasıl Çalışır?​

Sohbet servisleri aracılığıyla iletiler doğrudan göndericiden alıcıya gitmez, merkezi bir sunucu aracılığıyla taşınır. Sunucuyu bir postacı olarak düşünebilirsiniz. Mesajlar şifrelendiğinde dijital bir kilitle korunur. Sonuç olarak mesajlar şifrelenir, böylece bir mesaj basitçe açılamaz. Mesajınız daha sonra başlangıç noktasından bitiş noktasına şifreli bir biçimde gider ve bu arada sunuculardaki başkaları tarafından okunamaz.

Günümüzde hemen her şifrenin bir çözüm yolu olabileceği için "Uçtan uca şifreleme çözülebilir mi?" en sık merak edilen sorulardan biridir. Mesajların kilidini açmak ve okumak için özel bir anahtar gerekir. Hem siz hem de alıcı bu anahtara sahiptir ve kilidi otomatik olarak açar; bunun için özel bir kod girmeniz gerekmez. Başkalarının verilerinize erişimi için cihazlarınıza sahip olması gerekir. Çünkü şifreleme sadece alıcı ve sizin telefonlarınıza atanan kodlardan oluşur.

Şifreleme, kullanıcı gizliliğini sağlamak için Facebook, Signal, WhatsApp ve Zoom gibi mesajlaşma hizmetlerinde sunulmaktadır. WhatsApp, şifreleme nedeniyle mesajların yanlış ellere geçemeyeceğini iddia eder. Başkalarının mesajı değiştirmesi de mümkün değildir. Böylece mesajlarınızın başkaları tarafından okunmasını engelleyebilirsiniz. Bununla birlikte bu güvenlik yöntemini aktif etmek için "Uçtan uca şifreleme nasıl yapılır?" diye merak ediyorsanız söz konusu uygulamaların ayarlar bölümünden sohbet sekmesinde bulunan sohbet yedeklerine erişebilir ve uçtan uca şifrelenmiş yedeklemeyi aktif ya da deakitf edebilirsiniz.
 

Son kaynaklar