Hoş Geldin, Mühendis!

Tüm mühendislerin ve mühendis adaylarının yer aldığı forum sayfamıza kayıt olmalısınız. Kayıt olduktan sonra tüm ders notlarına, teknik dokümanlara erişim sağlayabilecek, sorularınızı sorup cevaplar verebileceksiniz. Sitemiz tamamiyle ücretsiz olmakla birlikte Mühendis Puanı sistemi uygulamaktadır.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Premium Abonelik 📢

Premium abonelik ile sitemizi reklamsız gezebilir, dosyaları sınırsızca indirebilirsiniz.

Daha Fazlası

[Muhendisiz.NET] Tekrar Sizlerleyiz! 🎭

Mühendisiz.NET sitesi forum ve blog sayfası olarak tekrar yayın hayatına başladı. 🤩 Sizlerde forum sayfamıza üye olabilir ve mühendis topluluğumuza katılabilirsiniz.

Daha Fazlası

Mühendis Puanı Sistemi🏆

Bilgi paylaştıkça çoğalır felsefesini benimsemiş olmamız nedeniyle Mühendis Puanı sistemini uygulamaya aldık. Dökümanları indirebilmek için bazı paylaşımlarda bulunmalısınız. 📨

Daha Fazlası
  • Dosya indirebilmek için 2 Mühendis Puanına ihtiyacınız var. Konuya yorum atarak 1 MP Not paylaşarak 6 MP kazanırsınız.
    Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. (Mühendislik Puanı (MP) Nedir?)
  • Mühendis Puanı kazanmaya vakti olmayanlar için ücretli premium üyelik sistemi aktif edilmiştir.
    (Premium Üyelik SATIN AL)

T625 ÖZGÜN GENEL MAKSATLI HELİKOPTER ‘GÖKBEY’

turkmedia

Moderatör
Katılım
8 Ara 2022
Mesajlar
760
Mühendis Puanı
1,612
 T625 ÖZGÜN GENEL MAKSATLI HELİKOPTER ‘GÖKBEY’


T625 GÖKBEY, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve sivil havacılığının ihtiyaçları doğrultusunda en zorlu iklim ve coğrafyalarda, yüksek sıcaklık , yüksek irtifa , gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek,Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından tasarlanan ve üretilmekte olan bir genel maksat helikopteridir. Askeri görevler, VIP, ulaşım, kıyı ötesi operasyonları ,yangınla mücadele, hava ambulansı, nakliye ve arama kurtarma gibi görev profillerini gerçekleştirmek için farklı kabin içi yerleşim seçeneklerine sahiptir.

Yerli helikopterin aviyonik sistemleri, gövde, rotor sistemi, iniş takımı gibi sistemlerinin tamamı TUSAŞ’ın imzasını taşıyor. Detaylıca inceleyecek olursak geniş yük kapasitesi ve geniş kabin alanı ile T625 GÖKBEY dünya çapındaki sivil ve askeri operatörler için görev profillerini gerçekleştirmek amacıyla kolayla uyarlanabilme özelliğine sahiptir. TUSAŞ Entegre Lojistik Destek Hizmetleri tarafından hazırlanan T625 GÖKBEY Bakım Servis Planları ve uzman personellerin de desteği ile beklenmedik olayların kontrol altına alınması ve verimliliğin arttırılması amaçlanmaktadır. T625 GÖKBEY ile ilgili ilk tanıtım 5 Eylül 2014 tarihinde Ankara’da düzenlenen “Yerli Helikopterin Sanayileşmesi” toplantısında yapıldı. İlk prototip uçuşu 6 Eylül 2018’de geliştirildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 29 Haziran 2019’da sertifiye edilen helikopter, 3. prototipi ilk uçuşunu başarılı bir şekilde 28 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirdi. 4. prototipinin üretim aşamasında olduğu bilinen helikopterin, 2022 yılında Jandarma Genel Komutanlığı’na yapılacak 3 adet teslimatla beraber 2023 yılından itibaren seri üretime geçmesi öngörülmektedir.