Hoş Geldin, Mühendis!

Tüm mühendislerin ve mühendis adaylarının yer aldığı forum sayfamıza kayıt olmalısınız. Kayıt olduktan sonra tüm ders notlarına, teknik dokümanlara erişim sağlayabilecek, sorularınızı sorup cevaplar verebileceksiniz. Sitemiz tamamiyle ücretsiz olmakla birlikte Mühendis Puanı sistemi uygulamaktadır.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Premium Abonelik 📢

Premium abonelik ile sitemizi reklamsız gezebilir, dosyaları sınırsızca indirebilirsiniz.

Daha Fazlası

[Muhendisiz.NET] Tekrar Sizlerleyiz! 🎭

Mühendisiz.NET sitesi forum ve blog sayfası olarak tekrar yayın hayatına başladı. 🤩 Sizlerde forum sayfamıza üye olabilir ve mühendis topluluğumuza katılabilirsiniz.

Daha Fazlası

Mühendis Puanı Sistemi🏆

Bilgi paylaştıkça çoğalır felsefesini benimsemiş olmamız nedeniyle Mühendis Puanı sistemini uygulamaya aldık. Dökümanları indirebilmek için bazı paylaşımlarda bulunmalısınız. 📨

Daha Fazlası
  • Dosya indirebilmek için 2 Mühendis Puanına ihtiyacınız var. Konuya yorum atarak 1 MP Not paylaşarak 6 MP kazanırsınız.
    Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. (Mühendislik Puanı (MP) Nedir?)
  • Mühendis Puanı kazanmaya vakti olmayanlar için ücretli premium üyelik sistemi aktif edilmiştir.
    (Premium Üyelik SATIN AL)

Doğal frekans Ölçümü

srkn55

Mühendis
Mühendis Puanı
8
BÖLÜM
Diğer Müh
Herkese Merhaba foruma bugün katıldım.

Sorum şu : Bildiğimiz üzere evrende her cismin kendine has bir frekansı mevcut , Herhangi bir cismin doğal frekansı mesela bir taş parçasının yada metal "Hz olarak" nasıl ölçebiliriz. piyasada çok çeşitli cihazlar gördüm ancak beni tatmin etmedi. Bu konuda yardım ederseniz sevinirim

Mühendis

Yönetici
Moderatör
Mühendis Puanı
10,074
BÖLÜM
Makine Müh
Herkese Merhaba foruma bugün katıldım.

Sorum şu : Bildiğimiz üzere evrende her cismin kendine has bir frekansı mevcut , Herhangi bir cismin doğal frekansı mesela bir taş parçasının yada metal "Hz olarak" nasıl ölçebiliriz. piyasada çok çeşitli cihazlar gördüm ancak beni tatmin etmedi. Bu konuda yardım ederseniz sevinirim
Öncelikle hoşgeldiniz.

Sorunuz oldukça kapsamlı ele alınmalı aslında. Bu konuda uzmanlaşmış kişilerin dışında net bir cevap verebilecek pek yoktur sanırım.

Dediğiniz gibi her cismin, sesin, ışığın frekansı, dalga boyu, spektrumu var. Bizim anlayabileceğimiz matematiksel bir formüle uyarlamaya çalışıyoruz. Bazı frekansları (elektrik, ses gibi) ölçümek basit ve bir cihaz ile hemen ölçülebiliyor iken bazı frekansları (doğal frekans) doğrudan bir cihaz ile ölçmek çok mümkün olmuyor.

Araştırma yaptıysanız muhtemelen bilginiz bizden fazladır. Doğal frekans ölçüm yöntemleri için aşağıdaki yazıyı önerebilirim.

srkn55

Mühendis
Mühendis Puanı
8
BÖLÜM
Diğer Müh
Sanırım bir şeyler buldum . Paylaşmak isterim
Sistem şunlardan ibaret ve yaklaşık maliyeti 500-600 tl civarında İstediğim performansı alabilmek de ayrı bir konu bakalım ne olacak

Arduino Uno R3 Klon+yazılım

arduino-uno-r3-klon-klon-arduino-robolink-10510-59-B.jpg

Grove Piezo Vibration Sensor+kodlama

S187_1.jpg

128x64 0-96" Oled Grafik Ekran
128x64-0-96-inch-oled-grafik-ekran-spi-128x64-grafik-lcd-displays-china-33401-10-B.jpg

Base Shield
Ekli dosyayı görüntüle 2854

srkn55

Mühendis
Mühendis Puanı
8
BÖLÜM
Diğer Müh
Merhaba Arkadaşlar
Acemi olsamda güç bela ekranı çalıştırabildim en azından “Hello world ” yazdırmayı başardım :)) ondan öteye malaefes gidemedim bu konuda yardımlarınız bekliyorum . Bu işin altından nasıl ne şekilde çıkabilirm

Son kaynaklar