Soğutma Tekniği

Endüstriyel Soğutma Nedir?

Soğutma genel anlamı itibari ile bir cismi veya bir ortamı mevcut sıcaklığından daha alt seviyede olan istenilen sıcaklığa getirme işlemidir. Bir nevi cismin veya ortamın ısısının alınması işlemine soğutma denir.

Endüstriye soğutma ise soğutucu ekipmanlar ile bir ticari ürünün veya ürünün bulunduğu ticari bir tesisin havasını soğutan sistemlere endüstriyel soğutma denmektedir. Endüstriyel soğutmada soğutucu akışkanlar kullanılmakta ve buhar sıkıştırmalı çevrimler yer almaktadır.

Bir soğutucu, 1 ila 1000 ton arasında soğutma enerjisine sahiptir. Üç farklı tipte chiller vardır: Hava, Su ve Evaporatif yoğuşmalı chiller. Endüstriyel chillerler için üç tip kategorinin her birinde de dört alt kategori vardır: Pistonlu, Santrifüj, Vidalı ve Absorpsiyonlu chiller. İlk üç tip elektrik motorları ile çalışırken, absorpsiyonlu chiller buhar veya gaz türbinleri ile çalışan mekanik chillerlerdir. Bir absorpsiyonlu soğutucu, buhar vb. bir ısı kaynağı ile çalıştırılır ve elektronik hareketli parçalar kullanmaz.

Mekanik soğutucular dört temel bileşene sahiptir: Evaporatör, Kompresör, Kondenser, Genleşme vanası. Soğutucudaki evaporatörler, daha düşük bir basınçta ve kondenserden daha düşük bir sıcaklıkta çalışmaktadır.

Endüstriyel Soğutucularda Kompresör Tipleri

Pistonlu Kompresör: Pistonlu bir kompresör, bir krank mili tarafından hareket ettirilen pistonları kullanan kompresördür. Çok yüksek basınçta az miktarda soğutucu akışkanın iletilmesi için kullanılır. Pistonlu kompresörler çift voltaj taşıyabilir ve 3 ila 60 beygir gücünde olabilir. Pistonlu kompresörler genellikle yarı-hermetik kompresörlerdir.

Santrifüj Kompresör: Santrifüjlü kompresörler işletmelerin genellikle ilk tercihleridir. Bunun en büyük nedeni az hareketli parçaya sahip olmalarıdır. Aynı zamanda enerji tasarrufları yüksektir ve benzer boyutlardaki pistonlu bir kompresörden daha yüksek bir soğutucu güce sahiptirler. Santrifüjlü kompresörler, yüksek hacimli havalandırma fanları, soğutma üniteleri ve hava dolaşım sistemleri kullanılan yerler gibi düşük basınçlı uygulama alanlarına daha uygundur. Santrifüj kompresörü, sıkıştırmayı sağlamak için bir hava kütlesine uygulanan santrifüj kuvvetini kullanarak çalışır. Tipik kapasiteler 60 ila yüzlerce ton arasındadır. Bunlar hermetik, sızdırmaz, manyetik yataklı kompresörlerdir ve 230-460 volt değerleri arasında çalışırlar.

Vidalı Kompresör: Sabit gövdede bir araya getirilen vidalı kompresörde iki vida (erkek/ dişi) vardır. Rotorlar dönerken, gaz iki rotor arasındaki doğrudan hacim azaltması ile sıkıştırılır. Bu kompresörler ayrıca yarı- hermetik sızdırmaz kompresörlerdir. Çift voltaj taşırlar ve 40 – 1000 beygir gücü aralığındadırlar. Sıkıştırma sağlamak için iki yıldız tekerden geçen tek bir döner vidayı kullanan; tek vidalı kompresörler de vardır.

Endüstriyel Soğutucuların Bakımı

Endüstriyel soğutucular, en yüksek verimde çalışmak üzere tasarlanmıştır. Düzenli olarak yapılan bakım adımları, chillerinizin optimize edilmiş bir verimlilik seviyesinde performans göstermesini garanti eder.

Endüstriyel Soğutucuların Yeri

Büyük endüstriyel soğutma grupları, bina içinde bulunan ve soğutma işleminin yapıldığı alana yakın olan mekanik ekipman odalarında konumlandırılmalıdır. Chiller ve kompresörün boyutuna bağlı olarak, bazı endüstriyel soğutucular alanın hemen yanında bulunabilir. Ayrıca kimi zaman tamamen açık havada da yerleştirilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.