Soğutma Tekniği

Akasa Freedom Force Soğutucu incelemesi

’nın Vortexx Neo modelinden sonra Cebit 2009’da lanse ettiği Freedom Force ekran kartı soğutucusu inceleme konuğumuz. Direkt ısı boru temaslı tabanı ve 2 adet 80 mm çapındaki fanı ile incelemesi yapılacak , bakalım ne kadar iyi bir iş çıkaracak…

 

 Akasa Freedom Force soğutucu incelemesi

Ürün Özellikleri
 • Firma: Akortek
 • Marka: Akasa
 • Model: Freedom Force
 • Fiyat: 49 $
 • Ekran kartı uyumu: nVidia: GeForce GTX 285, GTX 280, GTX 260, 9800GTX+, 9800GT, 9600GT, 9600GSO, 8800GTS (G92), 8800GT (G92), 7900 Serisi, 7800 Serisi, 6800 Serisi ATI: Radeon HD 4890, 4870, 4850, 4830, 3870, 3850, 2900 XT, 2900 Pro, R2600 XT, X1950 XTX, X1950 Pro, X1900 Serisi, X1800 Serisi
 • Gövde yapısı: Direkt ısı boru temaslı taban, alüminyum gövde
 • Isı borusu: Nikel kaplı 6 mm çapında 4 adet bakır ısı borusu
 • Soğutucu ölçüleri: 190 x 107,5 x 55 mm
 • Soğutucu yüzey alanı: Belirtilmiyor
 • Ağırlık: 440 gr (fanlar dahil)
 • Fan ölçüleri: 2 x 80 mm
 • Bağlantı tipi: 3 pin
 • Hava akımı: Belirtilmiyor
 • Fan devri: 2200 RPM
 • Fan mil yatağı: Sleeve Bearing
 • Gürültü: Belirtilmiyor
 • Led Aydınlatma: Beyaz LED

Freedom Force, 190 x 107,5 x 55 mm ebatlarında ve 400 gr ağırlığa sahip bir ekran kartı soğutucusu. Daha önce incelediğimiz Vortexx Neo modeline göre, ilk bakışta Freedom Force’un hem görünüm hem de fiziksel yapı olarak daha üst seviye özelliklere sahip olduğu anlaşılıyor.

 Akasa Freedom Force soğutucu incelemesi

Freedom Force’un temel olarak iki ana parçadan oluştuğunu söyleyebiliriz.

 Akasa Freedom Force soğutucu incelemesi

4 adet tırnak sayesinde metal soğutucu kısıma sabitlenen fan bölümü, plastik bir gövdeye sahip. Beyaz renkli 2 adet 80 mm fan ve fanların çevresindeki nikelajlı parçalar soğutucuya şık bir görüntü kazandırmış.

 Akasa Freedom Force soğutucu incelemesi

Sleeve Bearing mil yataklı, beyaz LED’lerle aydınlatılan 80 mm’lik fanlar dakika da 2200 RPM dönüş hızında, firmanın geçtiği bilgiye göre 28.5 dBA’lık gürültü değeri üretiyor.

 Akasa Freedom Force soğutucu incelemesi

Freedom Force’un gövdesinin sağ ve solunda 43’er olmak üzere toplam 86 adet ince alüminyum soğutucu yaprak bulunuyor. Tabandan alınan sıcaklık, 2’şer adet (toplamda 4) ısı borusu yardımıyla yaprak gruplarına taşınıyor.

 Akasa Freedom Force soğutucu incelemesi

Gövdenin orta kısmına ise 19 adet daha kalın yaprağın oluşturduğu büyükçe bir heatsink yerleştirilmiş. Heatsink, aynı zamanda tabanın soğutulmasını görevinini de üstlenmiş.

 Akasa Freedom Force soğutucu incelemesi

Yandan bakılınca gövdenin tasarımı, kanatlarını açmış süzülen bir kuşu andırıyor.

 Akasa Freedom Force soğutucu incelemesi

Daha önce incelediğimiz Core Contact Freezer, Aerocool DCC 1200 ve Akasa Nero gibi performanslı işlemci soğutucularında gördüğümüz direkt ısı boru temaslı taban (DCC – Direct Core Contact-Direkt çekirdek teması), Freedom Force’un tabanında da kullanılmış.

IMG 1957.JPG 600 Akasa Freedom Force soğutucu incelemesi

DCC taban, işlemciye temas eden ve yüzeyleri düzgün hale getirilmiş ısı borularından oluşuyor. Bu şekilde ısı boruları ve işlemci yüzeyinin arada herhangi bir parça olmadan birbirine doğrudan temas etmesi sağlanıyor; yani üretilen ısının, dağıtıcı yapraklara taşınmak üzere ısı borularına daha hızlı iletimi… İşlemci soğutularında kullanılan DCC tabanın işe yaradığını ve klasik tabanlı soğutuculara göre daha iyi sonuçlar elde ettiğini görmüştük.

6 mm çapındaki nikel kaplı 4 adet bakır ısı borusunun oluşturduğu tabanın her iki yanında, soğutucuyu neredeyse piyasada bulunan tüm ekran kartları ile uyumlu hale getiren evrensel bir montaj aparatı bulunuyor.

 Akasa Freedom Force soğutucu incelemesi

Elimizde bulunan Vortexx Neo ile Freedom Force’u alt alta yerleştirdiğimizde, Vortexx Neo bir gömlek daha büyük görünüyor:

IMG 2305.JPG 600 Akasa Freedom Force soğutucu incelemesi

Ancak her iki soğutucunun giyisilerini çıkarak metal gövdeleri arasında bir kıyaslama yaptığımızda, Freedom Force’un Vortexx Neo’dan neredeyse üç kat daha büyük bir soğutucu yüzey alanına sahip olduğunu görüyoruz.

 Akasa Freedom Force soğutucu incelemesi

Vortexx Neo’nun klasik taban tasarımına karşı, Freedom Force’un DCC tabanı:

 Akasa Freedom Force soğutucu incelemesi

Kutu İçeriği

 Akasa Freedom Force soğutucu incelemesi

’un kutu içeriğinde şunlar bulunuyor:

– Kullanım kılavuzu

– 12 adet ramsink (Bellek modülleri için ısı dağıtıcısı)

– Termal macun

– Montaj vidaları

– 3 pin fan soketi /4 pin MOLEX çevirici kablo

 Akasa Freedom Force soğutucu incelemesi

 

1 2 3 4Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.