Mesaj Panosu

Navigasyon
Ana Sayfa
Forumlar
Arama
Pano klavuzu
İçerik şikayeti!
Puan Kazanın
Puan kontrolü
Bugünkü Mesajlar
Davet Edin
Giriş Geçmişi
Haber arşivi
Haber dizini
RSS

Seçtiklerimiz

CAD/CAM/CAE

Muhendislik Dalları

Programlama
- Excell/MS yazilimlari - Access/Mysql - Cisco/Mcse
- SAP-ERP-ORACLE
- VB/C/Fortran.
- Fortran kodları
- C++ kodları
- Vb kodları
- Asp.net/vb.net - Flash/Dreamweaver - 3DSmax/Photoshop
- Modeller
- Pluginler
- Derslerimiz
- Php/asp/java
- Php scriptler
- asp scriptler
- Delphi/Pascal - Matlab
- Matlab videoları
- Matlab Youtube

Son Mesajlar
» Türbin ciziminin görsel anlatimi
by emretovic on 18/9/2014, 18:30

» Karışık Mühendislik staj defterleri
by trajiklambasi on 18/9/2014, 15:21

» Aramıza Hoşgeldiniz Yeni Üyeler !
by trajiklambasi on 18/9/2014, 15:16

» metal plastik endüstri mühendisliği işletme staj defteri
by trajiklambasi on 18/9/2014, 15:14

» Elektrik Mühendisliği Stajı
by nasrister on 18/9/2014, 14:29

» Doğalgaz tesisat makine mühendisliği staj defteri
by hkocalar on 18/9/2014, 13:02

» benzetim akış şeması
by fatmanur on 18/9/2014, 12:43

» Microsoft Excel Makro Türkçe Eğitim videoları
by kralcobra10 on 18/9/2014, 10:10

Yardım Başlığı

Staj Dosyaları

Son Eklenen Çizim Dosyaları

En Çok İndirilenler
1. Solidworks Eğitim Videolari (7878 )
Montajlama -yüzey modelleme
2. WEB tasarım eğitim kitapları (1gb direk..) (1117 )
1gb'lık ebook arşivi
3. SOLİDWORKS 2007 EĞİTİM SETİ (1.57 GB'LIK ARŞİV) (1022 )
4. autocad egitim seti (2 cd)(bütün autocad sürümleri için) (915 )
autocad 2005 videolu görsel eğitim seti
5. 3D Studio Max 5 video eğitim linkleri(TÜRKÇE ) (881 )
520 mb ,rardan çıktıktan sonraki hali ise 700 mb'dır

Kumpas Okuma
Sayfa: 1, 2  Sonraki » | Hepsini Gör
   Mesaj Panosu

Makine

Yeni Başlık Gönder
Cevap Gönder   

« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar Mesaj

Etkin Üye
Etkin Üye
Durum:Offline
Üye No: 13983

MesajTarih: 4/8/2008, 21:49    Mesaj konusu: Kumpas Okuma Alıntıyla Cevap Gönder

Kumpas mühendis olacak arkadaslarin muhakkak okuyabilmesi gereken bir alet olup, is hayatinda da ellerinden pek düsmeyecektir.
Buyrun size kumpasin nasil okunacagi hakkinda ufak bir aciklama ve anlasilir olabilmesi acisindan güzel hareketli bir resim ( resimdeki kumpas cm olarak ölcüm yapiyor mühendisler genelde mm lik kumpas kullanir.)
Ayrica almanca bir sayfada kumpasla ölcüm yaparak kendinizi test edebilirsiniz, linki asagidadir.

Verniyerli Kumpas nasıl okunur?

Sürgünün üzerinde hareket ettiği cetvelde 0'dan başlamak suretiyle kumpas boyunca rakamlar vardır.ölçümler milimetre ve inç cinsindendir. Her minik çizgi bir milimetredir. On milimde bir 10,20,30. diye rakamlar yazılıdır. Sürgülü parçanın üzerinde de 0'dan başlayıp 10'a kadar rakamlar vardır fakat bu çizgilerin arası bir milim değildir. Kaç milim olduğu önemli değildir. Bir parçayı ölçerken ilk bakacağınız, sürgünün üzerindeki 0 çizgisinin, cetvelde hangi rakama karşılık geldiğidir. Diyelim ki 10 milimden sonra iki çizgi daha gitmiş. Bu demektir ki ölçtüğünüz parça 12 milimdir. Fakat diyelim ki 12. milim çizgisini biraz geçmiş ama 13. milime gelmemiş. Bu durumda ölçü kaçtır? İşte o sürgü üzerindeki 0'dan 10'a kadar olan rakamlar burada devreye girer. Bu rakamlardan hangisi cetvel üzerindeki bir milim çizgisine tam olarak oturuyorsa, sizin ölçümünüzün ondalık kısmı o demektir. Sizin parçanız 12,4 mm geliyorsa, sürgü üzerindeki 4 yazan çizginin, cetvel üzerindeki bir milim çizgisinin tam üstüne denk gelmesi gerekmektedir.

Yukarida bahsettigim almanca sayfada olan kumpasla ilgili link ;

[Linki görmek için üye olmanız gerekmektedir]

Tavsiyem 6 , 7 ve 8. sayfalari incelemenizdir.

yukarida zurück ve vor diyerek sayfalar arasinda gezebilirsiniz.
Eger göremediyseniz adres cubugunda

en sonda htm den önce olan " seite7 " nin yanindaki degeri 1 ila 8 arasinda bir deger vererek sayfalar arasinda gecis yapabilirsiniz.

6. sayfada bir animasyon maus u tiklayarak animasyonu ilerletiyorsunuz ve size kumpasin nasil okundugunu gösteriyor.

7. sayfada size verilen bir parcayi ölcüyorsunuz.
"neues Teil messen - yeni parca ölcün"ü tikladiktan sonra mausla kumpasin agzini mavi parcanin oldugu yere kadar cekin.
Resimi zoom yaparak daha iyi bir sekilde okuyabilirsiniz.
Burada okudugunuz degeri "Abgelesener Wert - okunan deger" in yanindaki bos kutucuga yazin ve "Wert prüfen - degeri kontrol edin" i tiklayin
*Falscher Wert - yanlis deger
*Fast Richtig - yaklastiniz, virgülden sonrasini kontrol etmeniz gerekli
*Richtiger Wert - dogru degeri okudunuz.

8. sayfada size verilen bir degeri kumpasta göstermeniz gerekiyor, yine zoom yaparak isinizi kolaylastirabilirsiniz, 7. sayfadaki gibi sonuclar ayni sekilde gösterilecektir, dogru, yanlis veya yaklastiniz gibi.

En son torlak tarafından 4/8/2008, 22:08 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi.
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Müteşekkir Olan Üyeler
2 bu mesaj sahibine müteşekkir oldular.

Co.Admin
Co.Admin
Üye No: 92

MesajTarih: 4/8/2008, 21:52    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

makina _atölye stajına başlayacak olanlar bu yazıyı kesinkez okusunlar .
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et

Etkin Üye
Etkin Üye
Üye No: 13983

MesajTarih: 4/8/2008, 22:05    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kumpasi okuyamazlarsa lafi isitirler Very Happy , bizden yardim etmesi, onlardan da bulup okumasi.

En son torlak tarafından 4/8/2008, 22:09 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.
Üst Bölüm

Co.Admin
Co.Admin

MesajTarih: 4/8/2008, 22:07    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

rezil olmak daha kotu Very Happy .Bilmesen bile biliyorum biliyorum diyip çaktırmadan buradaya goz atacaksın
Üst Bölüm

Co.Admin
Co.Admin

MesajTarih: 15/10/2008, 16:14    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kumpas okuma (dikkat java gereklidir)

metrik ve Inc cinsinden ölçüm yapabilir ve ölçümleri okuyabilirsiniz. Sonuçlar cm cinsinden verilmektedir.

Üst Bölüm
Mesajları göster:   
Sayfa: 1, 2  Sonraki » | Hepsini Gör

Yeni Başlık Gönder    Mesaj için teşekkür et
Cevap Gönder   

Mesaj Panosu

Makine

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti gönderemezsiniz
Bu forumdan eklenti indiremezsiniz

Bookmark this page to Facebook Bookmark this page to Twitter Bookmark this page to GoogleBookmark this page to Delicious Bookmark this page to Digg Bookmark this page to Blogmarks Bookmark this page to Blinklist Bookmark this page to Furl Bookmark this page to linkaGoGo Bookmark this page to Reddit Bookmark this page to Simpy Bookmark this page to Technorati Bookmark this page to Spurl Bookmark this page to Yahoo!

Benzer Başlıklar
Başlık Yazar Forum Cevap Son Mesajlar
Yeni mesaj yok Önemli: Catia çizimleri ,sadece okuma izinlid... huso Çizimleriniz(catia) 41 12/7/2014, 00:18 Son gönderilen mesajlar
Cengiz1912
Yeni mesaj yok Okuma V80R 600 RPM with Fanuc Control... Youtube Cnc Gösterileri 0 11/4/2009, 10:29 Son gönderilen mesajlar
Youtube
Yeni mesaj yok Okuma Millac 800VH Accuracy Test Ok... Youtube Cnc Gösterileri 0 16/3/2009, 18:39 Son gönderilen mesajlar
Youtube
Yeni mesaj yok OKUMA LU-15BB CNC Lathe FOR SALE OK... Youtube Cnc Gösterileri 0 11/4/2009, 10:29 Son gönderilen mesajlar
Youtube
Yeni mesaj yok masaüstü kumpas sosyete Freeware/Demo Mühendislik yazılımları 0 11/12/2009, 22:15 Son gönderilen mesajlar
sosyete
Yeni mesaj yok Sanal Kumpas tenten16 Freeware/Demo Mühendislik yazılımları 2 20/3/2013, 18:25 Son gönderilen mesajlar
hcozalp
Bu başlık kilitlenmiştir; cevap yazamaz, mesajları değiştiremezsiniz Solidworks kumpas çizimim haci372 Çizimleriniz(solidworks) 0 13/3/2009, 11:44 Son gönderilen mesajlar
haci372
Yeni mesaj yok Solidworks Kumpas Çizimi huso Çizimleriniz(solidworks) 0 1/1/2008, 01:05 Son gönderilen mesajlar
huso
Yeni mesaj yok Solidworks kumpas montajı miramax Çizimleriniz(solidworks) 2 13/2/2014, 22:55 Son gönderilen mesajlar
kmltzc
Yeni mesaj yok Solidworks 2004 ile kumpas çizimi huso Çizimleriniz(solidworks) 3 30/7/2008, 09:19 Son gönderilen mesajlar
huso