Mesaj Panosu

elektronik staj defteri örneği

   Mesaj Panosu

    Staj dosyaları

Yeni Başlık Gönder
Cevap Gönder   

« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar Mesaj

Etkin Üye
Etkin Üye
Durum:Offline
Üye No: 10
Kayıt: 14.10.2006
Puan: 69
Mesajlar: 2528
Şehir: istanbul/seul

MesajTarih: 9/10/2009, 14:30    Mesaj konusu: elektronik staj defteri örneği Alıntıyla Cevap Gönder
1-)Görüntü Yüksekliği Değişiyor :

Çalıştıktan ancak yarım saat sonra resim tam yüksekliğine çıkıyor şeklinde bir arıza ile monitör atelye ye geldi. Teknik servis te ilk denemede görüntü üst ve alt kenerlardan 1,5 cm daralmış olarak ortaya çıktı , yarım saat sonra görüntü normal yüksekliğine ulaştı.

Çeşitli Kondansatör, Transistör ve Diyotlar da sıcaklık etkisi ile özellikleri değişmiş eleman olup olmadığını kontrol etmek için soğutucu spray sıkıldı, ama bir değişiklik gözlenmedi. Gerilim ölçülerek te bir sonuca ulaşılamadı. Osiloskop ile düşey saptırma devresi üzerinde incelemeler yapıldı. Düşey çıkış trafosu üzerindeki giriş sinyalinin yüksekliği değişmediği halde görüntü yüksekliğindeki hata kaybolduğunda trafo çıkışındaki sinyalin yaklaşık %25-30 civarında yükselmiş olması arızanın bu devre elemanın da olduğu sonucuna varmamızı sağladı. Bu elemanın üzerine soğutucu spray sıkıldığın da görüntü daraldı.

Soğukken trafonun seconder sarımları arası bir kısa devre oluşuyordu, bu eleman değiştirilerk sorun giderildi.


2-)Görüntüde Düşey Çizgiler :

Monitörün arızası ekranın da yaklaşık 1 cm genişliğinde düşey çizgiler vardı. İşleme ilk olarak test üretecinden gri scalası vererek başladık osiloskop ile görüntü tüpünün katodun daki işaretleri incelemeye başladık. Katotlarda doğru gerilim üzerinde açık belli olan bir sinüzoydal işaret vardı. Bu sinüsün ışın akımı değişikliklerinden mi yoksa gerçekten Y kısmından mıortaya çıktığını anlamak için tüpün diğer bacaklarını da kontrol ettik. Bu sinüs, her gerilimin üzerinde vardı. Y çıkış katı çıkartıldı ve katot gerilimini bir potansiyometre ile ayralamaya başladık fakat bir sonuç alınamadı.

Tüpün ekran ızgarası gerilimine osiloskop ile baktık bu gerilim üzerinde sinüs işaret çok belirgindi. Silme transistörünün (BF-258) bazındada bu sinüs vardı. Bu salınımın nerden geldiğini anlamak için diyotları bir tarafından sökerek yatay ve düşey çıkış katlarından gelen yolları açtık başka ölçmeler yapmak için monitör tekrar çalıştırıldığın da ; parlak karanlık çizgilerin akranda düşeyden daha çok eğik olarak doaştığını gözlemledik. Osiloskop ile ekran ızgarası geriliminde yapılan ölçüm sonucunda sinüzoydal işaret hala mevcuttu. Bundan dolayı arızanın transistörün kendin kaynaklandığı sonucuna vardık.

Test için ayırdığımız katları tekrar lehimleyince çizgilerin eski haline geldiğini gözlemledik ve bu eleman değiştirilerek sorun giderildi.


Sıra No Yapılan İşin Konusu / Adı Öğrencinin
İmzası Yetkilinin
İmzası Tarih
1 MONİTÖR 03/07/2000
Sayfa No :1

3-)Karanlık Görüntü

Bir monitörde ekran karanlık kalıyordu. Arızayı aramaya görüntü tüpünde gerilim ölçerek başladık. Üç renk sisteminde de ızgara gerilimlerinin fazla negatif olması , resim tüpünde bir “ calışma noktası “ hatasının olduğunu gösterdi. Bütün diğer gerilimler ise normaldi. Devreyi yakından inceledik ve “ Blue çıkış katı “ , “ Green çıkış katı” , “ Red çıkış katı ” renk fark işaretlerinin doğru gerilim seviyesini sabit tutan “ kenetleme “ devrelerinde ki bir aksaklığın buna sebebiyet verdiğini anladık.Renk fark işaretleri (FDS : Farbdifferenzsignale ) ile sürülen resim tüplerinde , “ iki diyotlu “ kenetleme devreleri yardımıyla ızgaralar belirli bir dogru gerilim seviyesinde tutularak tüpe uygun bir çalışma noktası sağlanır. Bu amaçla birbirine ters polariteli iki “ satır silme darbesi “ nden yararlanılır ve bunlar satır geri dönüşünde “ kenetleme diyotları “ nı iletime sokarak birbirlerini yok ederken çıkış katları ile ızgaralar arasındaki bağlama kondasatörlerinin belirli bir doğru gerilimle dolmasını sağlarlar.

Bu şekilde çalışma noktası da doğru gerilim seviyesine kenetlenmiş olur. Bu cihaz da , üç ızgarada fazla negatif olduğundan, satır silme darbelerini osiloskop la inceledik ve pozitif darbelerin kenetleme devrelerine gelmediğini gördük. Bunun nedeni de arızalşanmış bir “ 680 pF “ lık kondansatördü darbenin geçmesini önlüyordu bu eleman değiştirilerek sorun giderildi.


4-)Renk Karışması

Monitörün arızası “ Renklerin birbirine girmiş olması “ şeklindeydi oldukça eski olan bu monitöre test görüntüsü uygaladık ve renk saflığının ( üç renge ait elektron ışınlarının ekranda tam yerine oturmadığını , komşu noktalara kaydığını ) fark ettik. Bu hatayı bir “ mıknatıslanma giderici bobin “ ile kolayca giderdik. Kırmızı kesim ve renk skalası testleri , yaptığımın başarılı olduğunu gösterdi. Her zaman olduğu gibi , mönitörü bir süre çalıştırmak için denemeye aldık.

Ertesi gün renk saflığının tekrar bozulduğunu gözlemledik. Bu defa arızanın monitör içerisindeki mıknatıslanma giderici bobinde olduğunu tahmin ettik ama normal çalışıyordu : İlk açtığımızda oldukça büyük bir akım akıyor sonra , PTC-dirençler ısınca bu akım 2 mA altına düşüyordu . Vurarak yaptığımız testte PTC direçlerde mekanik bir hataya rastlanmadı. Monitörü çalıştırıp denemeye aldık

İki gün sonra tesadüfen üzerinde monitörün duruduğu tekerlekli masa darbe aldığında renk saflığının değiştiği dikkatimizi çekti. Rasma ve vurma gibi mekanik etkilerle ekrandaki renklerin kolayca karıştığı açıkca belliydi bu da arızanın resim tüpünün kendisinde olduğunu belirtiyordu. Büyükl ihtimalle tüpün içindek, delikli
Maske yerinden kurtuşmuştu. Görüntü değiştirilerek sorun giderildi.

Sıra No Yapılan İşin Konusu / Adı Öğrencinin
İmzası Yetkilinin
İmzası Tarih
1 MONİTÖR 06/07/2000
Sayfa No :2


5-)Ekranda Kırmızı Renk Hakimiyeti

Eski renkli bir monitör ekran arasıra kırmızıya dönüşme şikayeti ile geldi kısa bir süre denemeden sonra olay atelyemizde de tekrarlandı. Ekranda fon rengi oldukça kırmızı olması yanı sıra bir süre sonra kırmızı içinde görüntü kayboluyordu. “Red çıkış katı” nda yapılan ülçümde şemaya göre 63 V olması gereken yerde 95 V, ekran tümüyle kırmızıyken 200 V tespit edildi. İlk izlenimimiz görüntü tüpünde bir arıza olduğuydu. Kırmızı renge ait kaoto ile ızgara arasını ölçtüğümüzde tahminimizin doğru olduğunu gördük. Ekranın her kırmızı oluşunda katot ızgara arsındaki gerilim sıfıra düşüyordu. O halde görüntü tüpünde katot ızgara arasında kısa devre vardı.

Monitörün eski olması nedeni ile görüntü tüpünü değiştirmek imkansızdı. Kısa devereyi ortadan kaldırmak için, eski bir tüplü monitörün sekonderin de 240 V un yanında 6,3 V luk filaman sargısıda bulunan “besleme trafosu” nu kullandık görüntü tüpüne bağlı paketi çıkarttıktan sonra filamanı ısıttık “kırmızı” katodu ile ızgarası arasına 240 V luk gerilimi uyguladık. Görüntü tüpünün boynun da yıldırım çakması gibi kısa bir parlama oldu ve kısa devre ortadan kalktı.

Monitörü eski haline getirip çalıştırdığımda tamamen normal hale geldiğini ve 63 V luk gerilimi doğru okuduğumuzu gördük.


6-)Yavaş Yavaş Kaybolan Görüntü

Bir monitör açıldıktan bir süre sonra görüntünün yavaş yavaş kaybolduğu şikayeti ile geldi. Böyle durumlarla sık karşılaşıldığı için ilk olarak. Renkli görüntü tüpünün anoduna gerekli 25 kV luk yüksek gerilim elde edilmesini sağlayan ve ard arda diyot ve kondansatörlerin gerilim yükseltecek şekilde bağlanması ile yapılmış “kaskat devre “ de olduğunu tahmin ettik.

Fakat bu elemanda yapılan ölçümlerde bir arızaya rastlanmadı. Bunun üzerine kartı tekrar incelediğimizde transistör soğutucusu arkasında kalan bir direncin renginin değiştiğini farkettik direnci söküp ölçtüğümüzde değerinin çok büyük olduğu ortaya çıktı, bu nedenle transistöre hatalı sinyal geliyordu yeni bir direç lehimledikten sonra monitör normal çalışmaya başladı.


7-)Yeşil Tonun Hakimiyeti

Çok eski olmayan bir renkli monitorde şu arıza gözleniyordu. Bir kaç dakika çalıitıktan sonra görüntüde yeşil renkler hakim oluyor ve yaklaşık beş santimetrelik menekşe rengi bir şerit sürekli olarak yukarıdan aşağıya doğru geçmaya başlıyordu.

Sıra No Yapılan İşin Konusu / Adı Öğrencinin
İmzası Yetkilinin
İmzası Tarih
1 MONİTÖR 10/07/2000
Sayfa No :3


Renklerin bu durumu arızanın üç renk (Red, Green, Blue ) çıkış katında olabileceğini tahmin ettik. Ve RGB modülünü değiştirdik. Bir değişiklik olmadı bunu üzerine çıkış katının besleme gerilimini kontrol ettik gerilimin 15 V yerine 13 V olması dikkat çekiciydi.

Gerilimi regüle eden tüm devrenin çıkışında 15 V vardı, tüm devrenin çıkışı ile RGB çıkış katı arasında sadece hazır tutma (stand-by) rölesinin anahtarlama kontağı bulunuyordu. Arızayı tahmin edebildik, röle kontaklarının temas direnci büyümüştü ve besleme geriliminin 2 V unu üzerine alıyordu.Röle değiştirilerek sorun giderildi.


Sıra No Yapılan İşin Konusu / Adı Öğrencinin
İmzası Yetkilinin
İmzası Tarih
1 MONİTÖR 10/07/2000
Sayfa No :48-)Monitörde Sarı Görüntü Oluşumu

Sorun : Monitörde sürekli sarı görüntü var.
Çözüm : Konnektördeki tırnaklardan kaynaklanıyor. Konnektörün değiştirilmesi
gerekiyor.

Malzemeler :

1. Lehim Makinası
2. Erkek konnektör (VGA 15)
3. Yan keski
4. Kargaburun
5. Maket bıçağı

İşlem Basamakları :

1. İlk önce Monitör kablosu kesildi. Konnektör açıldı ve ayak bağlantılarının şeması çizildi.

Pin Adı Açıklama

1 Kırmızı Kırmızı Video (75 ohm, 0.7 V p-p)
2 Yeşil Yeşil Video (75 ohm, 0.7 V p-p)
3 Mavi Mavi Video (75 ohm, 0.7 V p-p)
4 ID2 Monitör ID Bit 2
5 GND Ground
6 RGND Kırmızı Toprak
7 GGND Yeşil Toprak
8 BGND Mavi Toprak
9 - Boş uc
10 SGND Sync Toprak
11 ID0 Monitor ID Bit 0
12 ID1 or SDA Monitor ID Bit 1
13 HSYNC or CSYNC Yatay Sync
14 VSYNC Düşey Sync
15 ID3 or SCL Monitor ID Bit 3


Sıra No Yapılan İşin Konusu / Adı Öğrencinin
İmzası Yetkilinin
İmzası Tarih
1 MONİTÖR 12/07/2000
Sayfa No :5
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder
Mesajları göster:   


Yeni Başlık Gönder    Mesaj için teşekkür et
Cevap Gönder   

   Mesaj Panosu

    Staj dosyalarıForum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti gönderemezsiniz
Bu forumdan eklenti indiremezsiniz

Bookmark this page to Facebook Bookmark this page to Twitter Bookmark this page to GoogleBookmark this page to Delicious Bookmark this page to Digg Bookmark this page to Blogmarks Bookmark this page to Blinklist Bookmark this page to Furl Bookmark this page to linkaGoGo Bookmark this page to Reddit Bookmark this page to Simpy Bookmark this page to Technorati Bookmark this page to Spurl Bookmark this page to Yahoo!


Benzer Başlıklar
Başlık Yazar Forum Cevap Son Mesajlar
Yeni mesaj yok Karışık Mühendislik staj defterleri huso Staj dosyaları 141 15/1/2018, 14:44 Son gönderilen mesajlar
mrtcn007
Yeni mesaj yok Önemli: Mesleki staj veya proje bazlı staj ar... mrtaltinok Staj İlanları 6 19/9/2016, 15:18 Son gönderilen mesajlar
mert1996
Yeni mesaj yok Önemli: İklimlendirme projesi örneği huso Isıtma&Soğutma/Tesisat/Doğalgaz/Kombi&Klima..vb Sistemler 31 14/6/2017, 23:30 Son gönderilen mesajlar
blghnkrn
Yeni mesaj yok Önemli: Doğalgaz Tesisatı proje örneği mstf. Isıtma&Soğutma/Tesisat/Doğalgaz/Kombi&Klima..vb Sistemler 23 13/12/2016, 15:12 Son gönderilen mesajlar
jurkasyan
Yeni mesaj yok Önemli: Elektronik Kitaplar ve Dökümanlar(Gün... huso Bilgisayar/Elektrik&Elektronik ve Haberleşme Mühendisleri 11 30/10/2013, 13:26 Son gönderilen mesajlar
hcozalp
Yeni mesaj yok Önemli: Analog elektronik ders notları mahrocan Bilgisayar/Elektrik&Elektronik ve Haberleşme Mühendisleri 9 4/11/2014, 02:29 Son gönderilen mesajlar
iskenderkoc
Yeni mesaj yok Önemli: Elektor 2007 (elektronik dergisi iso ... maximen Bilgisayar/Elektrik&Elektronik ve Haberleşme Mühendisleri 1 27/2/2013, 23:57 Son gönderilen mesajlar
hcozalp
Yeni mesaj yok Önemli: Elektrik Elektronik Ders Notları Sunu... huso Bilgisayar/Elektrik&Elektronik ve Haberleşme Mühendisleri 9 13/1/2016, 00:23 Son gönderilen mesajlar
herakles
Yeni mesaj yok Önemli: Elektrik Elektronik+Bilgisayar 176 ki... silistre Bilgisayar/Elektrik&Elektronik ve Haberleşme Mühendisleri 5 27/2/2013, 23:56 Son gönderilen mesajlar
hcozalp
Yeni mesaj yok Önemli: Yurtdışında staj huso Staj İlanları 6 24/11/2012, 23:57 Son gönderilen mesajlar
hcozalp

Kod Çalışma Süresi = 0.0895 saniye, SQL Sorgu Adedi = 27, GZIP = Kapalı Hata denetimi = Kapalı,
Powered by phpBBPano Güvenliği

137620 Saldırı girişimi engellendi