Mesaj Panosu

Navigasyon
Ana Sayfa
Forumlar
Arama
Pano klavuzu
İçerik şikayeti!
Puan Kazanın
Puan kontrolü
Bugünkü Mesajlar
Davet Edin
Giriş Geçmişi
Haber arşivi
Haber dizini
RSS

Seçtiklerimiz

CAD/CAM/CAE

Muhendislik Dalları

Programlama
- Excell/MS yazilimlari - Access/Mysql - Cisco/Mcse
- SAP-ERP-ORACLE
- VB/C/Fortran.
- Fortran kodları
- C++ kodları
- Vb kodları
- Asp.net/vb.net - Flash/Dreamweaver - 3DSmax/Photoshop
- Modeller
- Pluginler
- Derslerimiz
- Php/asp/java
- Php scriptler
- asp scriptler
- Delphi/Pascal - Matlab
- Matlab videoları
- Matlab Youtube

Son Mesajlar
» Makine Mühendisliği Toplu Ders Notu
by Montesque on 23/10/2014, 13:19

» notebook secimi
by Montesque on 23/10/2014, 13:11

» PUAN KONUSUNDA SIKINTISI OLAN ÜYELERE YARDIMCI OLUYORUM
by matador on 23/10/2014, 12:24

» Dinamik Çıkmış Sorular - YTÜ
by Montesque on 22/10/2014, 23:48

» Plastik enjeksiyon ve viskoz kalıp tasarımı
by havadansudan on 22/10/2014, 22:13

» Proje Ödevi yardım-Mısır tanelerini ayırma makinesi
by havadansudan on 22/10/2014, 21:08

» Autocad Offset komutuyla ilgili bir sorun..
by havadansudan on 22/10/2014, 21:07

» dairesel çoğlatma
by havadansudan on 22/10/2014, 21:06

Yardım Başlığı

Staj Dosyaları

Son Eklenen Çizim Dosyaları

En Çok İndirilenler
1. Solidworks Eğitim Videolari (7878 )
Montajlama -yüzey modelleme
2. WEB tasarım eğitim kitapları (1gb direk..) (1117 )
1gb'lık ebook arşivi
3. SOLİDWORKS 2007 EĞİTİM SETİ (1.57 GB'LIK ARŞİV) (1022 )
4. autocad egitim seti (2 cd)(bütün autocad sürümleri için) (915 )
autocad 2005 videolu görsel eğitim seti
5. 3D Studio Max 5 video eğitim linkleri(TÜRKÇE ) (881 )
520 mb ,rardan çıktıktan sonraki hali ise 700 mb'dır

ısıtma sistemi hesaplama notları

Mesaj Panosu

Makine     Isıtma&Soğutma/Tesisat/Doğalgaz/Kombi&Klima..vb Sistemler

Yeni Başlık Gönder
Cevap Gönder   

« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar Mesaj

Üye
Üye
Durum:Offline
Üye No: 5224

MesajTarih: 17/6/2009, 17:44    Mesaj konusu: ısıtma sistemi hesaplama notları Alıntıyla Cevap Gönder

kafanıza bişi takılırsa ısıtma ile ilgili tablo olsun hesap olsun hemen açıp bakabileceğiniz bir kaynak.

1. GİRİŞ

Bir ve birden fazla hacmi istenilen sıcaklığa çıkarmak ve bu sıcaklıkta kararlı bir şekilde tutma işlemine ısıtma; bu işlemleri yapan tesislere de ısıtma sistemleri denir.
Isınma ihtiyacı, insan vücudu ile çevresi arasındaki ısı alışverişi ile bir ısı değişimi dengesi kurma ve ısıl konfor ortamını sağlama gereğinden doğmuştur.
İnsanların barındığı veya çalıştığı binalarda ısıl konfor şartları verimli çalışma ve sağlık yönünden önemlidir. Isıl konfor günümüzde yalnız insanlar için değil bütün hassas cihaz ve makineler için de gereklidir.
Canlılar içerisinde insan, fizyolojik bakımından tropikal iklim şartlarına uygundur. Bir insanın rahat ve güvenli yaşayabilmesi için çevre sıcaklığının belli bir değerde olması gerekir. Bu değer 15 C ile 27 C arasında değişir. Dış hava sıcaklığı kış aylarında çok düştüğü için ortamların ısıtılması gerekmektedir.

2. ISITMA SİSTEMLERİ

Isıtma sistemleri genel olarak dört ana gruba ayrılır.
1.Merkezi ısıtma (Bina altından ısıtma)
2.Tekil ısıtma (Kat ve villa ısıtması)
3.Bölgesel ısıtma (Uzaktan ısıtma)
4.Sıcak hava ile ısıtma

2.1. MERKEZİ ISITMA ( Bina Altından Isıtma)

Isıtılacak binaların bodrum katlarında ayrı ayrı kazan daireleri tesis etmek suretiyle kazanlarda üretilen ısının taşıyıcı bir akışkan vasıtasıyla istenen ortamlara yerleştirilmiş ısıtıcılara gönderilmesi suretiyle gerçekleştirilen ısıtmaya merkezi ısıtma denir.

2.1.1 Sıcak Sulu Isıtma Sistemleri

Bir sıcak su sistemi genel olarak sıcak su kazanı, su taşıyıcı borular, ısıtıcı elemanlar, sirkülasyon pompası, genleşme kabı, otomatik kontrol cihazları ve ara parçalarından oluşur. Isıtıcı akışkan olarak sıcaklığı 110 C nin altında bulunan sıcak su kullanılır. Sıcak su sistemlerinin büyük çoğunluğu atmosfere açıktır ve su sıcaklığı 90 C değerini aşmaz. Sıcak su kazanında üretilen sıcak su, borularla ısıtılacak hacimlere yerleştirilmiş radyatör, sıcak hava apareyi gibi ısıtıcı elemanlara taşınır. Burada soğuyarak ısısını oda hacmine bırakan sıcak su kazana geri döner.

2.1.2 Sıcak Sulu Tesislerde Uygulanan Başlıca Sistemler

a- Alttan dağıtmalı ve alttan toplamalı ısıtma sistemi,
b- Üstten dağıtmalı ve alttan toplamalı ısıtma sistemi,
c- Üstten dağıtmalı ve üstten toplamalı ısıtma sistemi,

2.1.2.1 Alttan Dağıtmalı ve Alttan Toplamalı Isıtma Sistemi

Bu sistemlerde genellikle bodrum kata yerleştirilen sıcak su kazanından çıkan ana besleme borusu, sirkülasyon pompaları emiş kollektörüne gelir. Pompa çıkış kollektörü ise dağıtma kollektörü görevini yapar. Dağıtma kollektöründen yatay ana besleme boruları ile bodrum katı tavanı seviyesinde istenilen noktalara dağıtım yapılır. Bu noktalardan besleme kolonu adı verilen dik borularla su üst katlara ulaşır. Her radyatöre branşmanlarla besleme kolonundan sıcak su bağlanır. Dönüş kolonları bodrum katta toplanan yatay ana borular ile birleşirler. Böylelikle bütün radyatörlerden toplanan su dönüş kollektörüne ulaşır. Binanın en üst seviyesinde genleşme kabı vardır. Bu kap gidiş ve dönüş emniyet boruları ile kazan giriş çıkışına arada hiçbir vana olamayacak şekilde bağlanır. Ayrıca bütün çıkış kolonları bir havalık borusu ile genleşme kabına bağlıdır. Yatay borulara ve branşmanlara eğim verilmelidir. Böylece sistem içinde oluşacak havanın en üst noktaya doğru kendiliğinden akarak boşalması sağlanır.
Şekil 2.1 ve Şekil 2.2’ de açık genleşme depolu ve kapalı genleşme depolu Alttan dağıtmalı ve alttan toplamalı ısıtma sistemi görülmektedir.
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder

Üye
Üye
Üye No: 19351

MesajTarih: 18/6/2009, 09:55    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Paylaşımın güzel fakat dosya içerisindeki; oda sıcaklıkları ve ts 825 değişti ve artık birim watt oldu.İndiren arkadaşlar buna dikkat etsin hataya düşmesin.
Üst Bölüm

Üye
Üye
Üye No: 5224

MesajTarih: 19/6/2009, 00:42    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dogrudur ama temel budur tsk.
Üst Bölüm
Mesajları göster:   

Yeni Başlık Gönder    Mesaj için teşekkür et
Cevap Gönder   

Mesaj Panosu

Makine     Isıtma&Soğutma/Tesisat/Doğalgaz/Kombi&Klima..vb Sistemler

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti gönderemezsiniz
Bu forumdan eklenti indiremezsiniz

Bookmark this page to Facebook Bookmark this page to Twitter Bookmark this page to GoogleBookmark this page to Delicious Bookmark this page to Digg Bookmark this page to Blogmarks Bookmark this page to Blinklist Bookmark this page to Furl Bookmark this page to linkaGoGo Bookmark this page to Reddit Bookmark this page to Simpy Bookmark this page to Technorati Bookmark this page to Spurl Bookmark this page to Yahoo!

Benzer Başlıklar
Başlık Yazar Forum Cevap Son Mesajlar
Bu başlık kilitlenmiştir; cevap yazamaz, mesajları değiştiremezsiniz Önemli: Puan sistemi güncellendi ! falconmare Haberler/Duyurular 0 10/12/2007, 13:44 Son gönderilen mesajlar
falconmare
Yeni mesaj yok Önemli: Puan sistemi neye(kime) göre yapılıyo... Qmer Yönetime Mesaj 7 25/4/2014, 12:30 Son gönderilen mesajlar
hcozalp
Yeni mesaj yok Önemli: S7_300 Türkçe eğitim notları,plc,SIMA... isuldur PLC Sistemleri(Siemens,S7-200,HMI,Scada,simülatörler.vb) 176 21/10/2014, 00:44 Son gönderilen mesajlar
hurricane
Yeni mesaj yok Önemli: Mastercam Eğitim Notları, Mastercam i... murat6790 Mastercam 0 2/3/2010, 17:11 Son gönderilen mesajlar
murat6790
Yeni mesaj yok Önemli: C Notları mahrocan VB/C,C++,/Fortran 9 8/12/2013, 13:01 Son gönderilen mesajlar
umut.aslan
Yeni mesaj yok Önemli: İstatistik ders notları by_EpYn Endüstri Mühendisleri 53 24/7/2014, 06:21 Son gönderilen mesajlar
koraydag
Yeni mesaj yok Önemli: abaqus eğitim notları Merdan ANSYS 1 4/1/2014, 15:56 Son gönderilen mesajlar
hcozalp
Yeni mesaj yok Önemli: Dinamik ders notları huso Ders notları/Föyler/Lab.lar(makine müh) 26 20/5/2014, 16:29 Son gönderilen mesajlar
farukozbilen
Yeni mesaj yok Önemli: catia eğitim notları kemalitu Catia 114 6/9/2014, 23:35 Son gönderilen mesajlar
sercan31
Yeni mesaj yok Önemli: Türkçe Statik Notları miramax İnsaat Mühendisleri/Mimarlar 1 27/11/2012, 22:33 Son gönderilen mesajlar
muratoguz91